Najpopularniejsze rodzaje diet w 2022 roku

Rodzaje diet w 2022 roku

Dążąc do zrzucenia kilku kilogramów lub oczyszczenia organizmu z toksyn, należy uważać, aby nie przynieść sobie więcej szkody niż pożytku. Często powtarzane są informacje o rzekomo cudownych preparatach odchudzających, które w mgnieniu oka przynoszą efekty i nie wymagają ćwiczeń czy wyrzeczeń. Niestety spożywanie tego typu preparatów kończy się najczęściej efektem jo-jo, a dodatkowo może również spowodować niedobory ważnych witamin i minerałów w organizmie. Dlatego, jeśli chcemy zadbać o swoją sylwetkę, dużo lepszym sposobem może się okazać skorzystanie z najpopularniejszych diet, które są tworzone przez dietetyków i pozwalają zdrowo schudnąć i oczyścić organizm. Przygotowaliśmy dla Was zbiór takich diet, które są szczególnie modne w 2022 roku.

POST PRZERYWANY, CZYLI OKNO ŻYWIENIOWE

Niezwykle popularnym typem diet stał się w ostatnich czasach tzw. post przerywany, zwany również oknem żywieniowym lub Intermittent Fasting. Ma on kilka różnych odmian, jednak najpopularniejszą jest Time-Restricted Feeding, czyli jedzenie tylko w określonym przedziale czasowym w ciągu dnia. Stosuje się wtedy model 16:8, co oznacza, że podczas doby można jeść wyłącznie przez 8 godzin, a w pozostałe 16 nie przyjmuje się żadnych pokarmów. W praktyce wygląda to tak, że jeśli przykładowo pierwszy posiłek zjemy o 10:00, to ostatni powinien zakończyć się przed 18:00. Zaletą tego rodzaju diety jest to, że podczas okna żywieniowego nie ma specjalnych ograniczeń dotyczących ilości i typu spożywanych produktów. Oczywiście należy jednak dbać, żeby dieta była zdrowa i zrównoważona, dzięki czemu organizmowi nie będzie brakowało substancji odżywczych i witamin. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie lubią stosować się do szczegółowych zaleceń dotyczących jadłospisu lub nie chcą rezygnować z ulubionych przysmaków.

 

Warto jednak pamiętać, że podczas 16 godzin postu obowiązuje nie tylko zakaz jedzenia, ale też picia słodzonych napojów, soków czy kalorycznych alkoholi. Oznacza to, że możemy wtedy spożywać wodę, gorzką herbatę i kawę czy napary ziołowe, ale na przykład mleka, coli czy kakao już nie.

DIETA DR DĄBROWSKIEJ – RODZAJ DIETY OPARTY NA OWOCACH I WARZYWACH

Kolejną z bardzo znanych i często stosowanych diet jest dieta dr Dąbrowskiej. Najczęściej jest kojarzona z postem owocowo-warzywnym, jednak tak naprawdę jest to tylko jeden z jej etapów. Zacznijmy jednak od początku. Dieta dr Dąbrowskiej składa się z czterech etapów, które obejmują także przygotowanie do postu i wychodzenie z niego. Pierwszy etap ma za zadanie wyeliminować z diety część produktów, by ułatwić wejście w post właściwy. Podczas tego okresu pozbywamy się z jadłospisu między innymi kawy czy mięsa, ale nie rezygnujemy jeszcze z większości produktów.

 

Dopiero w drugim etapie przechodzimy do typu diety owocowo-warzywnej i znacznej redukcji spożywanych kalorii. Ta część diety jest kluczowa dla usunięcia z organizmu toksyn i przywrócenia homeostazy. Jadłospis z tego etapu powinien zawierać warzywa niskoskrobiowe oraz niewielkie ilości owoców niskocukrowych, a więc na przykład marchew, buraki, kapustę, kalafior, brokuła, pomidora, paprykę, sałatę, ogórki, jabłka, grejpfruty czy jagody. Na tym etapie nie należy także pić kawy, herbaty, słodkich napojów ani alkoholu, a także nie wolno palić papierosów.

 

Trzeci etap to stopniowe wychodzenie z diety poprzez dodawanie do jadłospisu innych produktów i powrót do pełnowartościowej diety. Organizm jest już oczyszczony, ale wymaga czasu, aby przejść na inny model odżywiania. Czwarty etap obejmuje zbilansowaną, pełnowartościową dietę, którą należy kontynuować, aby utrzymać efekty postu. Warto jednak wiedzieć, że dieta dr Dąbrowskiej powinna być okresowo powtarzana – co pewien czas należy ponownie przechodzić przez wszystkie etapy.

 

 

Dieta DASH – rodzaj diety śródziemnomorskiej w nowym wydaniu

Typ diety zwany DASH zyskuje popularność zarówno wśród konsumentów, jak i dietetyków. Jest ona skuteczna w przypadku odchudzania, ale może być też stosowana w chorobach i profilaktyce chorób układu krążenia, a także dla ogólnej poprawy kondycji organizmu. Przede wszystkim zakłada ona całkowite wykluczenie z jadłospisu żywności wysokoprzetworzonej oraz znaczne ograniczenie produktów o wysokiej zawartości soli (np. marynowanych, wędzonych), słodyczy, słodkich napojów (również alkoholowych) oraz tłustego mięsa i produktów odzwierzęcych. Można za to jeść owoce i warzywa, nasiona i orzechy, chudy nabiał, produkty zbożowe z pełnego przemiału, drób czy ryby. W tej diecie spożywa się trzy główne posiłki i kilka przekąsek w ciągu dnia. Można ograniczyć się do dwóch, ale założenia diety dopuszczają nawet cztery mniejsze posiłki. Zgodnie z założeniami rodzaju diety, jaką jest DASH, powinniśmy spożywać dziennie 6–8 porcji produktów pełnoziarnistych, 4–5 porcji owoców i warzyw, 2–3 porcje chudego nabiału, 2 porcje chudego mięsa lub ryb oraz 2 porcje tłuszczów roślinnych. Wielkość i kaloryczność owych porcji jest dobierana indywidualnie w zależności od płci, wieku, aktualnej wagi, trybu życia oraz innych czynników.


W diecie DASH można pić kawę i herbatę, a także okazjonalnie spożywać alkohol, choć najlepiej, aby był on niskokaloryczny (zazwyczaj są to napoje wysokoprocentowe). Wielbicieli słodyczy ucieszy, że do jadłospisu można dołączyć miód oraz gorzką czekoladę. Jest to stosunkowo prosty do zachowania rodzaj diety, który sprawdza się najlepiej, jeśli zostanie wdrożony na stałe i stanie się naszym długoterminowym modelem odżywiania.

Dieta ketogeniczna – czyli dieta dla miłośników dań mięsnych

Osoby, które nie przepadają za posiłkami złożonymi w głównej mierze z owoców i warzyw, często sięgają po dietę ketogeniczną. Ten model odżywiania polega na zredukowaniu do minimum ilości przyjmowanych węglowodanów i zastąpieniu ich tłuszczami. Jadłospis oparty w tak dużym stopniu na tłuszczach powoduje zjawisko ketozy, które oznacza, że organizm zaczyna pozyskiwać potrzebną do funkcjonowania energię z tkanki tłuszczowej, a to z kolei powoduje jej spalanie.

 

W diecie tej dominują tłuste mięsa i ryby, np. wołowina, wieprzowina, łosoś, makrela, a także nabiał, jajka, orzechy i niektóre warzywa. Zakazane są jednak wszystkie produkty, które zawierają duże ilości cukrów, czyli oczywiście słodycze, słodkie napoje, ale też owoce, płatki śniadaniowe, ziemniaki, produkty pszenne czy słodzone soki. Ten rodzaj diety pozwala bardzo szybko pozbyć się zbędnych kilogramów, jednak należy pamiętać, że jest stosunkowo ubogi w witaminy i minerały, dlatego jest wskazany tylko na krótki okres – dodatkowo warto uzgodnić z dietetykiem stosowanie odpowiednich suplementów diety. Tego typu dietę zawsze należy konsultować ze specjalistą, może bowiem łatwo doprowadzić do rozregulowania pracy narządów i nie jest wskazana przy niektórych schorzeniach.

Dieta to nie wszystko – zadbaj o zdrowie kompleksowo!

Odpowiednie diety układane przez dietetyków czy innych specjalistów do spraw żywienia mogą znacznie uprościć proces zrzucania zbędnych kilogramów oraz usuwania toksyn z organizmu. Warto jednak pamiętać, że odpowiednio dobrany jadłospis to dopiero połowa sukcesu. Aby zachować zdrowie i piękną sylwetkę, należy też zadbać o dostarczenie organizmowi dziennej dawki ruchu, która wspomaga proces trawienia i pozwala utrzymać formę. Nie muszą to być koniecznie ćwiczenia na siłowni – równie dobrym rozwiązaniem jest spacer, joga czy jazda na rowerze. Najlepiej wybrać aktywność, która sprawia nam przyjemność i do której chętnie będziemy wracać.

 

Bardzo istotne jest także regularne nawadnianie organizmu i ograniczenie spożywania soli, co pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, a tym samym wspomaga proces odchudzania. Dużą rolę gra tutaj także odpowiedni rytm dnia – spożywanie posiłków o stałych porach i zapewnienie organizmowi odpowiedniej dawki snu. Wtedy również wszystkie procesy zachodzące w organizmie ulegają wyregulowaniu, co pomaga się pozbyć zbędnych kilogramów. Oczywiście warto też znaleźć czas na relaks i ograniczyć stres w życiu, stały stan podenerwowania wpływa bowiem negatywnie na organizm, a dodatkowo może też powodować chęć zajadania go, co z kolei utrudnia trzymanie się diety. Oznacza to, że piękna sylwetka to składowa wielu czynników, które powinny współgrać ze sobą i oddziaływać na siebie, tworząc efekt synergii i zapewniając optymalne rezultaty odchudzania.

Zostaw komentarz

Preferencje prywatności
Kiedy odwiedzasz naszą stronę, może ona przechowywać przez Twoją przeglądarkę informacje z określonych usług, zazwyczaj w postaci plików cookies. Tutaj możesz zmienić swoje preferencje dotyczące prywatności. Należy pamiętać, że zablokowanie niektórych rodzajów plików cookie może mieć wpływ na korzystanie z naszej witryny i oferowanych przez nas usług.