Postanowienia noworoczne 2023 – poradnik dietetyczny

Spisywane postanowienia noworoczne 2023


Kiedy obecny rok zbliża się ku końcowi, a tuż za rogiem widać już ten nadchodzący, najpewniej myślisz o postanowieniach noworocznych 2023. Dzięki nim możesz zadbać o siebie, swoje zdrowie, a przede wszystkim udowodnić, że wciąż jesteś zdeterminowany, by osiągać własne cele. Sprawdź, jak je wyznaczać i sprawić, by nowe nawyki wywarły pozytywny wpływ na Twoje życie.

Postanowienia noworoczne – poradnik 

Przygotowaliśmy poradnik na temat postanowień noworocznych, które będą dotyczyły głównie kwestii związanych z odżywianiem i walką o wymarzoną sylwetkę oraz lepsze samopoczucie. Jednak zasady, które będą w nim zawarte, możesz odnieść także do innych sfer życia zawodowego i prywatnego, co w przyszłości będzie owocowało sukcesami również na tych płaszczyznach. 

Na początku planowania warto zastanowić się nad tym, po co w ogóle tworzy się postanowienia na nowy rok. Część osób uważa, że to zbędna czynność wywierana presją społeczną. Czy faktycznie tak jest? Okazuje się, że nie. Tworzenie, a przede wszystkim zapisywanie celów, bezpośrednio przekłada się na ich osiąganie. Potwierdzają to m.in. badania przeprowadzone na Uniwersytecie Yale i Harvard Business School, w których wykazano, że osoby zapisujące cele osiągają je aż 10 razy częściej niż ci, którzy ich nie uwieczniają. Jeśli więc chcesz zadbać o swoje zdrowie, napisz konkretnie, jaki cel chcesz osiągnąć. 

Na początek warto podzielić go na kilka mniejszych etapów. Jeżeli chcesz schudnąć łącznie 30 kilogramów, niech zmiana nawyków żywieniowych od nowego roku będzie ukierunkowana początkowo na utratę 5 kilogramów, później kolejnych 5 itd. W ten sposób drobne sukcesy będą Cię motywowały do dalszego działania, a Ty nie stracisz wiary w swoją sprawczość. 

postanowienia noworoczne 2023

 

 

Warto odpowiedzieć sobie również na pytanie: czy warto schudnąć? Zaletami utraty wagi są m.in.: 

 • poprawa BMI – dotyczy to osób, które zmagają się z nadwagą lub otyłością, 
 • lepsze samopoczucie, 
 • mniejsze obciążenie stawów nadmiernymi kilogramami, 
 • zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy, nadciśnienia, zawału serca, chorób nowotworowych, 
 • redukcja stanów zapalnych w organizmie, 
 • poprawa funkcjonowania układu hormonalnego. 

Utrata wagi wpływa także na wzrost pewności siebie, który uwidacznia się w partnerskich relacjach, życiu zawodowym czy rodzinnym. 

Co to jest postanowienie?  

Warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, co to jest postanowienie noworoczne. To cel, który z założenia ma zostać osiągnięty w kolejnym roku kalendarzowym. To również swego rodzaju tradycja, którą kultywują ludzie w każdym wieku. Kiedy mija 12 miesięcy, nadchodzi jednocześnie czas podsumowania i planowania kolejnych tygodni, w których będziesz mógł stać się lepszą wersją siebie. Często jednak zdarza się, że pod koniec roku rodzi się frustracja, która wynika z tego, że cele nie zostały osiągnięte. Można jej uniknąć, podchodząc z chłodną kalkulacją do tego, co się planuje i dzieląc cele na poszczególne kategorie: rzeczy najważniejsze, ważne i dodatkowe. W tych najważniejszych powinny znaleźć się 2-3 zobowiązania. To na nich przede wszystkim należy się skupić. Cele poboczne również mają znaczenie i może być ich więcej, ale nie są tak kluczowe, jak te priorytetowe. 

Jakie są postanowienia noworoczne? 

Większość postanowień noworocznych dotyczy zmiany nawyków żywieniowych. Po tygodniach świętowania wiele osób zauważa, że niezdrowe jedzenie im nie służy. Odbija się to nie tylko na ich wadze, ale również na samopoczuciu. Nadchodzący rok wydaje się idealną okazją do tego, by przyjrzeć się potrzebom swojego organizmu, a nawet przeprowadzić w kontrolowanych warunkach turnus z dietą, który przybierze formę detoksu. Dietetyczne postanowienia noworoczne rozpoczęte taką kuracją sprawią, że od początku roku będziesz zmierzał w dobrym kierunku. Otrzymasz solidną dawkę motywacji do działania, zbudujesz dobre nawyki i zyskasz wiedzę na temat tego, w jaki sposób za pomocą zmian w diecie chudnąć, a jednocześnie czuć się najedzonym i poprawiać swoje wyniki badań. Dowiesz się, jak zmienić nawyki żywieniowe, żeby utrata kilogramów nie miała krótkotrwałego charakteru. Nowy styl życia będzie obfitował tym, że po kilku tygodniach nie wrócisz do starych nawyków. 

To, jakie mogą być postanowienia na nowy rok, wynika z potrzeb każdego z nas. Mogą dotyczyć nie tylko samej diety i odchudzania, ale także m.in.: 

 • detoksykacji organizmu – ta może się odbyć nie tylko w domowym zaciszu, ale i pod okiem specjalistów na turnusie dietetycznym
 • aktywności fizycznej, 
 • regularnego nawadniania, 
 • dbania o relacje społeczne, 
 • poszukiwania nowych pasji, 
 • rozwoju zawodowego. 

Warto sprawić, by plany na nowy rok miały wymiar nie tylko fizyczny, ale także przekładały się sferę psychiczną. Przykładowo, sukcesy związane z utratą wagi nie tylko poprawiają wyniki badań, ale również wpływają na to, że sylwetka prezentuje się zdrowiej, podnoszą pewność siebie. 

postanowienie noworoczne spisywane na kartce

Jaka dieta w 2023 roku? 

Wiele osób zastanawia się, jaka dieta w 2023 roku będzie uznawana za najzdrowszą i najskuteczniejszą. Zdania na ten temat, jak zwykle, będą podzielone. Na pewno w jadłospisie każdego z nas powinno znajdować się wiele warzyw, w tym również kiszonych, i owoców – w szczególności tych o niskim indeksie glikemicznym. Mają one niewiele kalorii, zawierają antyoksydanty, witaminy i minerały, a także błonnik. Dzięki temu pozytywnie wpływają na funkcjonowania organizmu, hamują procesy starzenia, a także pomagają zadbać o prawidłową masę ciała i stanowią formę profilaktyki antynowotworowej. 

Jak szybko schudnąć w 2023 roku? Sięgając m.in. po: 

 • kiszonki – ogórki, buraki, rzodkiewka, kalafior, kapusta, 
 • marchew, 
 • pietruszkę, 
 • jabłka, 
 • brukselkę, 
 • brokuły, 
 • borówki, 
 • kiwi, 
 • truskawki, 
 • porzeczki. 

Ważne jest także zadbanie o odpowiednią ilość płynów (minimum 2 litry wody dziennie) oraz aktywność fizyczną. Nie musisz trenować wyczynowo. Na początek wystarczy wyjście na spacer co najmniej 3 razy w tygodniu na 30 minut. To wpłynie nie tylko na szybszą utratę masy ciała, ale i lepsze samopoczucie. 

Jak szybko schudnąć w nowym roku? 

przykładowa dieta w 2023

Jeśli zastanawiasz się, jak szybko schudnąć w nowym roku, to przede wszystkim rozważ niskokaloryczną, ale jednocześnie racjonalną dietę, jaką jest styl żywienia proponowany przez dr Ewę Dąbrowską. Zgodnie z nim zmiana nawyków powinna być od początku do końca przeprowadzana w racjonalny sposób. Najpierw następuje przygotowanie do postu, później właściwa dieta. Kolejnymi etapami są wyjście z postu i przejście do pełnowartościowego żywienia. Postępując zgodnie z zaleceniami autorki postu, unikniesz efektu jojo, a także problemów związanych m.in. z niedoborami składników odżywczych. Pozbędziesz się również toksyn z organizmu, które wpływają m.in. na obniżenie poziomu koncentracji, wystąpienie problemów z regeneracją czy pogorszonym samopoczuciem. Nowy rok to nowe postanowienia, ale pamiętaj, że tym łatwiej będzie Ci się ich trzymać, im bardziej wprowadzisz je do swojego życia, jako jego nowy element, a nie krótkotrwały epizod.

Jak schudnąć w nowym roku – podsumowanie poradnika 

Podsumowując, jeśli zależy Ci na schudnięciu w 2023 roku i innych postanowieniach noworocznych, pamiętaj o: 

 • zapisaniu celów – możesz to zrobić w kalendarzu, na tablicy, w specjalnym zeszycie. Zapisz też powody, dla których chcesz osiągnąć dany rezultat (np. schudnąć 25 kg -> by pozbyć się nadwagi i poprawić wyniki badań);
 • podzieleniu celów na etapy; 
 • realnym szacowaniu swoich możliwości;
 • ustaleniu priorytetów;
 • stałym motywowaniu się – np. poprzez uczestnictwo w spotkaniach z innymi osobami, które mają podobne cele;
 • wybraniu diety, która będzie zdrowa, smaczna i skuteczna;
 • aktywności fizycznej – ta pozytywnie wpływa na zdrowie, ale także zwiększa poziom motywacji, determinacji;
 • zapisywaniu sukcesów – obrazuj np. utratę wagi, tworząc wykres i robiąc sobie zdjęcia. Zapisuj, jak nowe nawyki żywieniowe wpływają na wyniki badań, samopoczucie. 

Wszystko to sprawi, że schudnięcie i zadbanie o zdrowie będzie łatwiejsze, szybsze, a przy tym bezpieczniejsze. Nauczysz się również czerpać przyjemność nie tylko z samego efektu działania, ale także z drogi, którą musisz przejść, aby cieszyć się wymarzoną sylwetką i zdrowiem.

Zostaw komentarz

Preferencje prywatności
Kiedy odwiedzasz naszą stronę, może ona przechowywać przez Twoją przeglądarkę informacje z określonych usług, zazwyczaj w postaci plików cookies. Tutaj możesz zmienić swoje preferencje dotyczące prywatności. Należy pamiętać, że zablokowanie niektórych rodzajów plików cookie może mieć wpływ na korzystanie z naszej witryny i oferowanych przez nas usług.