Im jesteśmy starsi, tym trudniej zredukować wagę. Zmiany zachodzące w organizmie wchodzącym w zaawansowany wiek, zmniejszona aktywność fizyczna i powszechnie występujące schorzenia sprzyjają odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Kontrola wagi, szczególnie u seniorów, jest podstawą profilaktyki wielu chorób, przede wszystkim układu krążenia i pokarmowego. Nadwaga u osób starszych może mieć poważne następstwa. Zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy, nadciśnienia, miażdżycy, wystąpienia udaru i zawału to tylko część z nich. Ponadto nadmiar tkanki tłuszczowej nadmiernie obciąża układ kostno-stawowy, który z wiekiem stopniowo słabnie. Zadajesz sobie pytanie: dlaczego nie mogę schudnąć po 60. roku życia? Najwyższa pora zadbać o swoje zdrowie od podstaw! Oto kilka praktycznych porad i informacji, dzięki którym kompleksowo zadbasz o swój organizm i dowiesz się, co jeść po sześćdziesiątce, żeby schudnąć!
Dlaczego nie mogę schudnąć po 60. roku życia? Odpowiadamy na pytania nurtujące seniorów
Dojrzałym kobietom i mężczyznom utrzymanie optymalnej wagi może przysparzać sporych trudności. Zastanawiasz się: dlaczego tyję po 60. roku życia? Wszystkiemu winny jest spadek podstawowej przemiany materii, czyli spowolnienie procesów metabolicznych. Dostarczana wraz z pożywieniem energia nie jest tak szybko spalana, jak jeszcze kilkanaście lub kilka lat wcześniej. Ponadto po przekroczeniu 35. roku życia stopniowo tracimy masę mięśniową – tkankę aktywną metabolicznie. W utrzymaniu szczupłej linii nie pomaga ograniczona aktywność fizyczna, zmiany hormonalne i pogarszający się stan zdrowia.
Za każdym razem, kiedy wchodzisz na wagę lub przeglądasz się w lustrze, słyszysz w głowie powracającą myśl: dlaczego mało jem i tyję? Najwyższa pora holistycznie zadbać o swoje ciało i wewnętrzną równowagę.
Jak zgubić tłuszcz po 60. roku życia? Podstawy dobrze zbilansowanej diety
Co jeść po sześćdziesiątce, żeby schudnąć? Dietetycy są jednoznaczni: wprowadzanie bardzo restrykcyjnych diet może mieć poważne konsekwencje dla Twojego zdrowia. Niewskazane jest samodzielne wprowadzanie drastycznych zmian. Walkę o lepsze samopoczucie zacznij od wizyty u lekarza, który zleci komplet badań. Na ich podstawie dietetyk określi optymalny sposób żywienia.
Zatem jak zgubić tłuszcz po 60. roku życia? Oto kilka podstawowych zasad, których warto przestrzegać:
- Ogranicz węglowodany i cukry proste
Dieta obfitująca w te składniki zaburza gospodarkę insulinową, co prowadzi do wahania poziomu glukozy we krwi i odkładania się tkanki tłuszczowej. Węglowodany znajdziesz głównie w białym pieczywie, pszennych makaronach, ziemniakach i ryżu, a cukry proste – sokach owocowych, słodyczach, napojach gazowanych;
- Spożywaj produkty bogate w białko
Białko jest cennym składnikiem diety odchudzającej. Składnik zawarty między innymi w chudym mięsie, roślinach strączkowych, owocach morza, rybach, serku wiejskim i twarogu zapobiega utracie masy mięśniowej i zapewnia długotrwałe uczucie sytości.
- Jedz produkty z wysoką zawartością wapnia
Wapń, jeden z podstawowych makroelementów w organizmie człowieka, jest ważnym składnikiem zapobiegającym osteoporozie, wzmacniającym układ kostno-stawowy i zęby. Źródłem wapnia są między innymi mleko i przetwory mleczne (sporą dawkę wapnia dostarcza parmezan), tofu, migdały oraz inne orzechy, nasiona i pestki.
- Spożywaj niewielkie posiłki w równych odstępach czasowych
Zapotrzebowanie kaloryczne rozłóż na pięć małych posiłków, które będziesz spożywać w równych odstępach czasowych. Unikaj podjadania między posiłkami.
- Warzywa i owoce
Ważnym składnikiem dobrze zbilansowanej diety są warzywa i owoce. Jeśli po ich zjedzeniu borykasz się z dolegliwościami trawiennymi, zadbaj o ich odpowiednią obróbkę. Wybieraj gatunki lekkostrawne i takie, które można obrać ze skórki (na przykład pomidory, ogórki), ugotować (buraki, marchew) lub rozdrobnić i dodać do surówki.
- Nawadnianie
Dbaj o podaż odpowiedniej ilości wody. Standardowo dorosły człowiek powinien wypijać każdego dnia od 1,5 do 2 l wody (0,02 l na jeden kilogram masy ciała). Zapotrzebowanie wzrasta w gorące dni i podczas wysiłku.
Metoda małych kroków
Pamiętaj o tym, że odchudzanie to nie sprint, a maraton. Tylko systematyczność, konsekwentna zmiana nawyków i cierpliwość przyniosą satysfakcjonujące rezultaty. Nierzadko wdrożenie do swojej codzienności rewolucyjnych zmian jest zbyt trudne. Kiedy kolejne próby kończą się fiaskiem, warto poszukać przyczyny niepowodzeń. Nieocenionym wsparciem w procesie odchudzania jest pomoc psychodietetyka – specjalisty mającego szeroką wiedzę z zakresu psychologii, dietetyki i medycyny.
Podpowiadamy, jak spalić tłuszcz po sześćdziesiątce
Seniorzy (w większości przypadków) prowadzą stateczne życie. Ograniczenia zdrowotne często uniemożliwiają włączenie do swojej codzienności aktywności fizycznej, która mogłaby zwiększyć zapotrzebowanie energetyczne i podkręcić metabolizm. Bóle mięśniowe, zmniejszona ruchomość stawów i inne schorzenia mogą skutecznie zniechęcać do poszukiwania atrakcyjnej formy ruchu. Warto pamiętać, że chęć zwiększenia aktywności na co dzień nie musi oznaczać uprawiania sportu. Seniorom prowadzącym siedzący tryb życia polecane są spacery (np. z kijkami nordic walking) oraz zajęcia na basenie. Ćwiczenia w wodzie nie tylko wzmacniają mięśnie, ale także świetnie rozluźniają, relaksują i nie obciążają stawów. Nawet krótki, codzienny spacer i jedna wizyta na basenie w tygodniu przyniosą widoczne efekty!
Kolejnym świetnym sposobem na wzmocnienie mięśni, poprawę proporcji sylwetki oraz zwiększenie spalania kalorii są ćwiczenia z gumami oporowymi. Wykonanie treningu nie wymaga doskonałej kondycji. Wręcz przeciwnie – taśmy wykorzystywane są w rehabilitacji. Umiejętne użytkowane mogą znacząco podnieść sprawność, wzmocnić i wysmuklić ciało.
Ułańska Zagroda – wczasy z dietą dr Ewy Dąbrowskiej
Dlaczego mało jem, a tyję?Dlaczego nie mogę schudnąć po 60. roku życia? Co jeść, żeby cieszyć się dobrym samopoczuciem i siłami witalnymi? Nie jesteś zdany sam na siebie – Ułańska Zagroda jest miejscem otwartym dla każdego, niezależnie od wieku.
Kompleks położony w malowniczej wsi Załom powstał w jednym celu – aby zmieniać życie osób borykających się z nadwagą i problemami zdrowotnymi utrudniającymi im normalne funkcjonowanie. W urokliwym dworku organizowane są 7- i 14-dniowe turnusy, których program oparty jest na zasadach rewolucyjnej diety dr Ewy Dąbrowskiej – wybitnej specjalistki z dziedziny nowoczesnej dietetyki. Dieta warzywno-owocowa opracowana przez dr Dąbrowską nie tylko redukuje wagę, ale również działa leczniczo. Liczne badania dowodzą, że u osób poddanych kuracji wyraźnie poprawiają się wyniki badań, goją się blizny, znikają objawy dokuczliwych alergii, łagodnieją zmiany zwyrodnieniowe, poprawia się stan psychiczny (na przykład ustępuje depresja).
Turnus odchudzający w Ułańskiej Zagrodzie to doskonała okazja, aby w bezpiecznych i komfortowych warunkach, pod okiem specjalistów i w towarzystwie osób mających wspólny cel, wprowadzić do swojego życia zupełnie nowe standardy. Pobyt w Ułańskiej Zagrodzie to terapia dla ciała i duszy.
Źródła:
https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/wapn-znaczenie-zrodla-przyklady-realizacji-z-diety/
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/geriatria/odchudzanie-seniorow-zasady-jadlospis-aa-LyXc-RugJ-R2Z8.html
https://www.doz.pl/czytelnia/a15604-Dieta_po_60._roku_zycia_dla_kobiet_i_mezczyzn__jak_powinna_wygladac_Jak_schudnac_po_szescdziesiatce