TOP 10 zasad dla odchudzających się po 50. roku życia

kobiety uprawiające jogę w celu schudnięcia

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną dotykającą dzieci, kobiety i mężczyzn na różnych etapach życia. Jak podaje GUS w analizie opublikowanej w 2021 roku, w 2019 roku z otyłością lub nadwagą borykało się 57% dorosłych mieszkańców Polski. Pięć lat wcześniej skala problemu była mniejsza i dotyczyła 53% społeczeństwa. Z wiekiem, kiedy metabolizm spowalnia, a styl życia często staje się bardziej stateczny, utrzymanie szczupłej sylwetki staje się trudniejsze. Dążenie do redukcji zbędnych kilogramów nie powinno być podyktowane jedynie względami estetycznymi. Nadmiar tłuszczu pociąga za sobą poważne konsekwencje, przede wszystkim zaburzenia czynności organizmu – rozwój groźnych chorób i skrócenie życia. Nigdy nie jest za późno, aby zmienić swoje życie i zawalczyć o zdrowie. Co najlepsze na odchudzanie po pięćdziesiątce? Co zrobić, żeby nie tyć po 50. roku życia? Sprawdź rady naszych ekspertów i dowiedz się, jak najlepiej schudnąć po 50. roku życia!

1. Co zrobić, żeby nie tyć po 50. roku życia? Zadbaj o regularne posiłki

Drastyczne obcinanie kalorii i pomijanie posiłków nie zapewni Ci satysfakcjonujących rezultatów. Wręcz przeciwnie – może spowodować zaburzenia gospodarki glukozowo-insulinowej, osłabienie i napady głodu. Wprowadź zasady zbilansowanego, zdrowego żywienia. Zadbaj o regularność posiłków. Spożywaj niewielkie porcje w odstępach 3–4-godzinnych.

2. Jak najlepiej schudnąć po 50. roku życia? Dieta dostosowana do Twoich potrzeb

Nie ma jednej, uniwersalnej diety o jasno określonej kaloryczności. Proporcja mikro- i makroskładników oraz kaloryczność dobierane są indywidualnie dla każdej osoby na podstawie jej wieku, wagi, obranego celu, schorzeń i podejmowanej na co dzień aktywności. Walkę o nowe życie w dobrym zdrowiu warto rozpocząć od wizyty u dietetyka oraz lekarza, który zleci wykonanie kompletu badań. Wyniki będą cenną wskazówką dla specjalisty układającego optymalną dietę. 

3. Hormony pod kontrolą – chudnięcie po 50

W powoli starzejącym się organizmie, zwłaszcza kobiecym, szaleje hormonalna burza. Zaburzenia gospodarki hormonalnej (przede wszystkim spadek poziomu testosteronu u mężczyzn i progesteronu u kobiet) powoduje przyrost tkanki tłuszczowej. Wizyta u endokrynologa może okazać się kluczowa dla optymalizacji efektów odchudzania po 50. roku życia.

4. Zdrowa dawka ruchu 

Zastanawiasz się, jak schudnąć po pięćdziesiątce bez ćwiczeń? Czy pozbycie się balastu w formie „oponki” na brzuchu bez zwiększenia wydatków energetycznych jest w ogóle możliwe? Dietetycy jednoznacznie stwierdzają, że po 35. roku życia szybciej tracimy masę mięśniową, a tempo przemian metabolicznych spada. Naturalna zdolność organizmu do spalania kalorii bez specjalnego wysiłku zmniejsza się o około 1-2% z każdą kolejną dekadą. Aby efektywnie i skutecznie schudnąć, konieczne jest wprowadzenie do swojej codzienności aktywności. Nie musisz zapisywać się na zajęcia z pilatesu czy siłownię – ograniczenie samochodu na rzecz częstszych spacerów, przejażdżki rowerem po okolicy czy wędrówki po lasach z kijkami nordic walking wystarczą, aby rozruszać ciało i dobrze się poczuć. Nie wybieraj sportu, który może obciążać stawy. Doskonałą formą aktywności dla osób borykających się z bólem kostno-stawowym jest pływanie i aqua aerobik.

5. Zawartość talerza na odchudzanie po pięćdziesiątce

Co najlepsze na odchudzanie po pięćdziesiątce możesz zapewnić swojemu organizmowi? Przede wszystkim wewnętrzną równowagę! Wyeliminuj z diety produkty, które negatywnie wpływają na stan organizmu: żywność przetworzoną, produkty zawierające dużą ilość cukru, soli i tłuszczy trans. Codzienny jadłospis oprzyj na warzywach, owocach i produktach pełnoziarnistych. Dwa razy w tygodniu sięgaj po ryby (łososia, śledzia, makrelę, sardynki) zawierające cenne kwasy omega-3, żelazo, jod, cynk i selen. Wybieraj niskotłuszczowe produkty mleczne niezawierające dodatku cukru. Wprowadź do diety rośliny strączkowe bogate w błonnik zapewniający uczucie sytości i wspierający perystaltykę jelit. Ogranicz spożycie czerwonego mięsa i wyeliminuj alkohol. 

6. Słuchaj swojego organizmu i wyznaczaj realne cele

Chcesz przejść spektakularną metamorfozę i schudnąć 10 kg w 3 tygodnie? Nie tędy droga! Redukcja wagi jest czasochłonnym procesem. Drastyczne obcięcie kaloryczności posiłków i stawianie nierealistycznych wymagań swojemu ciału prowadzi do efektu jojo, frustracji i obniżenia motywacji. Im jesteśmy starsi, tym więcej zrozumienia dla swojego ciała i cierpliwości potrzebujemy. Nieocenioną pomocą dla osób szukających mentalnego wsparcia w procesie odchudzania będą sesje u psychodietetyka.

7. Podaż składników odżywczych

Wraz z wiekiem spada podstawowy poziom przemiany materii. Oznacza to, że organizm nie domaga się tak dużej dawki kalorii, jak wcześniej. Z drugiej strony zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne rośnie. Aby nie narazić się na groźne dla zdrowia niedobory, zadbaj o to, aby serwowane posiłki były bogate w cenne składniki odżywcze. Ze względu na spadek masy mięśniowej obserwowany u osób przekraczających 50. rok życia zalecane jest zwiększenie podaży białka. 

Szczególne zmiany zachodzą w kobiecym organizmie, który wkracza w fazę przekwitania. Złagodzić uciążliwe symptomy pomogą fitoestrogeny znajdujące się między innymi w roślinach strączkowych, wapń zawarty głównie w produktach mlecznych oraz witamina D, którą należy suplementować w formie tabletek. 

8. Co najlepsze na odchudzanie po pięćdziesiątce? Woda!

Największym sprzymierzeńcem osób podejmujących próbę zrzucenia nadprogramowych kilogramów jest nawadnianie. Zastanawiasz się, ile płynów dziennie powinieneś przyjmować? Wskazówką będzie Twoja waga. Według ogólnie przyjętej zasady na jeden kilogram masy ciała powinno przypadać około 0,02 l wody. Zapotrzebowanie na płyny wzrasta wraz z temperaturą oraz podejmowaną aktywnością fizyczną. Dorosły człowiek powinien przyjmować średnio 1,5-2 l wody dziennie. 

9. Jak schudnąć po 50 bez ćwiczeń? Turnus odchudzający w zacisznej wsi 

Nie wiesz, co zrobić, żeby nie tyć po 50. roku życia? Rezygnacja ze słodkich przekąsek czy wprowadzenie większej dawki ruchu wydaje Ci się karkołomną misją? Swoją przygodę z racjonalnym, zdrowym odchudzaniem warto rozpocząć pod okiem specjalistów – dietetyka, psychologa, fizjoterapeuty. Wczasy oczyszczającej organizowane w malowniczej wsi Załom powstały z myślą o kobietach i mężczyznach pragnących uzyskać długotrwały efekt. Działamy holistycznie: kształtujemy zdrowe nawyki żywieniowe, oferujemy zabiegi lecznicze i kosmetyczne oraz udowadniamy, że ruch może być przyjemny. Na naszej stronie znajdziesz szczegółowy opis naszej misji, ofertę turnusów 7-dniowych i 14-dniowych oraz cennik wczasów odchudzających

10. Wsparcie osób mających ten sam cel 

Odchudzanie po pięćdziesiątce dla wielu osób jest rewolucją zaburzającą znany dotąd porządek. Nie musisz samodzielnie przechodzić przez tę wyboistą drogę. Każda osoba odwiedzająca Ułańską Zagrodę otrzymuje wsparcie nie tylko doświadczonej kadry ekspertów, ale również innych uczestników. Dążenie do wspólnego celu jest największą motywacją!

Źródła:

  1. https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2022/12/Nadwaga-i-otylosc.-Malymi-Krokami-do-Zdrowia..pdf
  2. https://www.doz.pl/czytelnia/a15585-Dieta_po_50._roku_zycia_dla_kobiet_i_mezczyzn__jak_powinna_wygladac_Jak_schudnac_po_piecdziesiatce
  3. https://odzywianie.wprost.pl/odchudzanie/10285367/odchudzanie-po-50-roku-zycia-to-mozliwe-dzieki-tym-10-sposobom.html
  4. https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/pij-wiecej-wody

Zostaw komentarz

Preferencje prywatności
Kiedy odwiedzasz naszą stronę, może ona przechowywać przez Twoją przeglądarkę informacje z określonych usług, zazwyczaj w postaci plików cookies. Tutaj możesz zmienić swoje preferencje dotyczące prywatności. Należy pamiętać, że zablokowanie niektórych rodzajów plików cookie może mieć wpływ na korzystanie z naszej witryny i oferowanych przez nas usług.