Zrzucenie nadprogramowych kilogramów to cel, który wiele osób stawia sobie do zrealizowania wraz z nadejściem kolejnego roku. Przypływ noworocznej motywacji sprawia, że chcemy jak najszybciej uzyskać wymarzone efekty. Niestety wprowadzenie restrykcyjnej diety i znaczne zmniejszenie liczby kalorii, jaką spożywamy na co dzień, to rozwiązania, które działają na krótką metę. Początkowo utracone kilogramy szybko wracają, często w zwiększonym wydaniu. Tymczasem zdrowe odchudzanie to proces, który wymaga nie tylko deficytu kalorycznego, ale jednocześnie zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych i stylu życia. Ile da się schudnąć w miesiąc, aby redukcja nie miała wpływu na nasze zdrowie? Jak podejść do tematu, aby cieszyć się trwałymi efektami i pozbyć się problemów z nadwagą raz na zawsze?
Zdrowe odchudzanie – najważniejsze zasady
Zdrowa redukcja masy ciała zakłada nie tylko przestrzeganie zbilansowanej diety, lecz także prawidłowe tempo zrzucania wagi. Wiele osób zapomina o drugiej kwestii, skupiając się na wypracowaniu deficytu kalorycznego, rozkładzie makroskładników i wartości energetycznej. Bezpieczne tempo zrzucania wagi jest bardzo istotne, bowiem wpływa zarówno na zmiany sylwetkowe, jak i na nasz komfort psychofizyczny. Zbyt szybka redukcja powoduje osłabienie organizmu i negatywnie wpływa na samopoczucie. Należy pamiętać o tym, że tempo odchudzania jest zależne od wielu czynników. Schudnięcie w miesiąc jest możliwe, jeśli zależy nam na zrzuceniu tylko kilku nadprogramowych kilogramów. Osoby, które chcą pozbyć się większej ilości tkanki tłuszczowej, muszą liczyć się z dłuższym okresem odchudzania. Jakie czynniki wpływają zatem na tempo redukcji?
Tempo zrzucania kilogramów jest kwestią indywidualną. Każdy człowiek ma inny tryb życia, kondycję oraz zaczyna od innej wagi wyjściowej.
Kolejnym czynnikiem są kwestie genetyczne oraz stan gospodarki hormonalnej. Do tego dochodzi długość snu oraz aktywność fizyczna, która może być mniej lub bardziej intensywna.
Osoby, które zastanawiają się, ile można zrzucić w tydzień, powinny pamiętać, że jednym z czynników mających negatywny wpływ na redukcję jest stres. Ponadto duże znaczenie mają przyjmowane leki. Niektóre medykamenty (np. glikokortykosteroidy) mogą bowiem utrudniać proces odchudzania. Kolejną przeszkodą są zaburzenia metaboliczne, zaburzona gospodarka hormonalna, niedobór snu i szybkie tempo życia.
Trudności z odchudzaniem mogą mieć też osoby chorujące na cukrzycę lub insulinooporność. Jak widać, czynników wpływających na redukcję jest mnóstwo. Z tego względu nie można porównywać się do innych osób, którym schudnięcie w tydzień nie sprawiło większych problemów. Może się bowiem okazać, że nasza sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana.
ILE MOŻNA ZRZUCIĆ W TYDZIEŃ, CZYLI PODSTAWY ODCHUDZANIA
Redukcja masy ciała opiera się na zmianie sposobu żywienia, zwiększeniu aktywności fizycznej, wypracowaniu nowych nawyków związanych ze stylem życia, a czasami również wsparciu psychologicznym. Najtrudniejszym zadaniem jest jednak utrzymanie efektu odchudzania na długi czas. Przyjmuje się, że korzyści metaboliczne związane z odchudzaniem pojawiają się już w momencie uzyskania ubytku wynoszącego 5-10% masy wyjściowej. Do tych efektów zaliczają się m.in. obniżenie stężenia glukozy, poprawa parametrów lipidowych oraz obniżenie ciśnienia. Osoby zastanawiające się, ile można schudnąć w tydzień, powinny pamiętać o tym, że redukcja to długotrwały proces, który najlepiej podzielić na kilka etapów. Należy jednocześnie mieć na uwadze fakt, że utrata nawet kilku kilogramów już wpływa na polepszenie stanu zdrowia. Z tego względu na początek warto wyznaczyć sobie realny i osiągalny cel, jakim jest utrata 10% masy ciała.
Zgodnie z zaleceniami WHO schudnięcie w tydzień powinno zakładać utratę około 0,5-1 kg tkanki tłuszczowej. 0,5 kg to zalecana wartość dla osób, których BMI mieści się w przedziale 27-35. Aby uzyskać taki efekt, rekomenduje się zmniejszenie wartości energetycznej codziennie spożywanych posiłków o 500 kcal.
W przypadku osób z BMI powyżej 35 zaleca się zmniejszenie kaloryczności o 1000 kcal na dzień. To pozwoli na utratę 1 kg tkanki tłuszczowej na tydzień.
Biorąc pod uwagę powyższe zalecenia, odpowiedź na pytanie, ile da się schudnąć w miesiąc, brzmi 2 kg w przypadku osób z BMI 27-35 i 4 kg u osób z BMI powyżej 35. Takie tempo sprawia, że dieta z jednej strony jest skuteczna, zaś z drugiej nie ma negatywnego wpływu na zdrowie. Kluczowe jest również to, że nie wymaga ona wprowadzania dużych restrykcji, a zatem jej utrzymanie jest dużo łatwiejsze.
ILE DA SIĘ SCHUDNĄĆ W ROK, CZYLI PARĘ SŁÓW O EFEKCIE JOJO
Powyższe wskazania sugerują, że w ciągu roku można schudnąć nawet 24 kg lub 48 kg w przypadku osób z otyłością. Nie jest to jednak wskazane. Spadek masy ciała w ciągu roku nie powinien być bowiem większy niż 10% wyjściowej masy ciała. Oznacza to, że osoby ważące np. 100 kg mogą bezpiecznie zrzucić 10 kg. Przy większej masie ciała proces redukcji będzie trwał dłużej i takie założenie trzeba przyjąć już na początku drogi. Aby uniknąć efektu jojo, prawdziwa przemiana musi też nastąpić w nas samych. W wielu przypadkach konieczne jest pokonanie nawyków, które są głęboko zakorzenione w świadomości. Wszystko to wymaga cierpliwości i wytrzymałości, pracy nad motywacją oraz zaznajomienia się z zasadami racjonalnego odżywiania.
Na drodze do uzyskania wymarzonej sylwetki mogą pojawić się trudne momenty, gdy będziemy wątpić w sens i skuteczność całego procesu. Warto zatem zadbać o utrzymanie wysokiego poziomu motywacji, zapisując się np. na wczasy odchudzające. Turnusy trwają 7-14 dni, a ich celem jest nie tylko zapoznanie uczestników z zasadami diety warzywno-owocowej, ale również zbadanie kondycji organizmu, a także zwiększenie wiedzy na temat zdrowego odżywiania i samoleczenia. Warsztaty edukacyjne stanowią bardzo ważny element, bowiem uczestnicy zdobywają cenną wiedzę, którą mogą wdrożyć w życie po powrocie do domu, czerpiąc z niej przez długi czas. Solidne podstawy teoretyczne to baza, na której można budować nowe nawyki żywieniowe oraz związane ze stylem życia. To właśnie one są czynnikiem, który ogranicza ryzyko pojawienia się efektu jojo. Podczas tygodniowych lub dwutygodniowych wczasów można jednocześnie zrzucić część kilogramów. Wszystko to odbywa się w przyjaznej atmosferze, w otoczeniu przyrody.
BEZPIECZNE SCHUDNIĘCIE W MIESIĄC – CO JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ O ODCHUDZANIU?
Choć wizja szybkich efektów bywa kusząca, nagła utrata wagi nie jest wskazana. W ten sposób ryzykujemy bowiem ubytek beztłuszczowej masy ciała, pogorszenie stanu organizmu z powodu niewystarczającej ilości składników odżywczych oraz spowolnienie spoczynkowej przemiany materii. Niestety, ale osoby, które szybko chudną, równie szybko ponownie tyją. Nagła utrata kilogramów to zazwyczaj efekt nie tylko zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej, ale również masy beztłuszczowej i wody. Oznacza to, iż tracimy białka budulcowe, czyli masę mięśniową. Ta z kolei wpływa na wielkość podstawowej przemiany materii. Ustalenie zbyt dużego deficytu kalorycznego mającego spowodować szybsze rezultaty stwarza zatem zagrożenie dla zdrowia. Niestety z biegiem czasu takie założenia staną się nierealne do utrzymania, co spowoduje powrót do sposobu odżywiania się sprzed kuracji. Co więcej, zbyt szybkie schudnięcie w miesiąc może skutkować tym, że znacznie zwiększymy konsumpcję w ramach rekompensaty za czas wyrzeczeń.
Wyżej opisany proces to najkrótsza droga do efektu jo-jo. Wynika to z faktu, iż po zakończeniu odchudzania, w wyniku gwałtownego zwiększenia kalorii i mniejszego poziomu spoczynkowej przemiany materii, nasze ciało dąży do szybkiego uzupełnienia wody i składników budulcowych. To z kolei skutkuje zwiększeniem masy ciała i powoduje efekt jo-jo. Najtrwalsze rezultaty zapewnia stosowanie się do wyżej opisanych wytycznych dotyczących tego, ile można schudnąć w tydzień. Powolne odchudzanie nie naraża organizmu na powikłania, a jednocześnie nie wywraca naszego życia do góry nogami. Jednocześnie pozwala zastanowić się nad tym, czy zależy nam w pierwszej kolejności na utracie kilogramów, czy może jednak na poprawie zdrowia i samopoczucia.