Najpopularniejsze rodzaje diet w 2023 roku

Sałatka dieta 2023

Sposób odżywiania ma ogromny wpływ na naszą sylwetkę, samopoczucie i stan zdrowia. Szukając sposobu na zrzucenie zbędnych kilogramów albo poprawę wyników swoich badań, dążymy do wprowadzenia idealnego modelu żywienia. Z każdym kolejnym rokiem dietetycy opracowują nowe programy mające trafić do osób z różnymi potrzebami. Dzisiaj weźmiemy pod lupę najpopularniejsze diety w 2023 roku. Jakie diety są w tym roku szczególnie polecane przez ekspertów? Czym charakteryzuje się każda z nich? Sprawdź!

Zdrowa i smaczna dieta: 2023 rokiem kuchni śródziemnomorskiej!

Jaka metoda żywienia otwiera nasz ranking diet? 2023 rok należy do diety śródziemnomorskiej. Model żywienia charakterystyczny dla mieszkańców krajów basenu Morza Śródziemnego już po raz 6. został uznany za najzdrowszą dietę świata przez magazyn US News & World Report. Zdanie amerykańskich specjalistów podzielają również polscy dietetycy i lekarze. Na popularność diety śródziemnomorskiej wpływają nie tylko jej prozdrowotne właściwości, ale również dostępność produktów w polskich sklepach i stosunkowo niskie koszty przygotowania posiłków.

Najzdrowsza dieta świata bazuje na naturalnych produktach pochodzenia roślinnego. W menu uwzględnione są przede wszystkim produkty pełnoziarniste, orzechy, fasola, zdrowe tłuszcze (głównie oliwa z oliwek), zioła, a także owoce morza, ryby bogate w cenne kwasy omega-3 i chudy drób. Osoby korzystające z popularnej diety w 2023 roku kompleksowo wspierają swój organizm w walce z różnymi schorzeniami. Liczne badania dowodzą, że stosowanie diety śródziemnomorskiej zapobiega rozwojowi cukrzycy i demencji, sprzyja utrzymaniu odpowiedniego poziomu cholesterolu, wzmacnia kości i pracę serca, wspomaga pamięć i niweluje ryzyko zachorowania na raka.

sałatka grecka jako składnik najzdrowszej diety 2023 srodziemnomorskiej

Najpopularniejsze rodzaje diet – zdrowy tryb życia według Pritikina

Ranking diet 2023 zawiera nowość – dietę Pritikina. Mimo tego, że została ona opracowana jeszcze w latach 70. ubiegłego stulecia, dopiero dzisiaj zyskała należną jej uwagę. Dieta opracowana przez amerykańskiego specjalistę jest skuteczną bronią w walce z dodatkowymi kilogramami. Podstawową zasadą, jakiej należy przestrzegać, jest wyłączenie z diety produktów przetworzonych i wysokotłuszczowych. Dieta Pritikina bogata jest w błonnik i zdrowe tłuszcze. 

Według twórcy diety, około 65-75% dostarczanych kalorii powinno pochodzić z węglowodanów złożonych, a 15-20% z białka. Posiłki w zdrowej diecie zawierają pokaźną ilość warzyw i owoców, roślin strączkowych, ryb i produktów z dużą zawartością białka. Niewskazane jest spożywanie tłuszczu zwierzęcego, olejów tropikalnych, słodyczy, alkoholu, nabiału. Jak mówił Pritikin, wdrożenie odpowiedniej diety to dopiero połowa sukcesu. Aby kuracja przyniosła założony efekt, należy pamiętać o codziennych ćwiczeniach fizycznych, samokontroli i zachowaniu równowagi psychicznej.

jazda na rowerze w trakcie diety

Najzdrowsze diety online w 2023 roku – fleksitarianizm

Polecane diety w 2023 roku w dużej mierze opierają się na składnikach roślinnych. Nie inaczej jest w przypadku kolejnego, wyróżnionego modelu żywienia. Dieta fleksitariańska, czyli „elastyczny wegetarianizm”, polecana jest osobom pragnącym zredukować ilość spożywanego mięsa, jednak bez całkowitej rezygnacji z produktów zwierzęcych. Dieta fleksitariańska wyodrębniona została w połowie lat 90., ale rozgłos zyskała znacznie później. Do jej rozpowszechnienia przyczyniła się wydana w 2008 roku książka The flexitarian diet: the mostly vegetarian way to lose weight, be healthier, prevent disease and add years to your life autorstwa Dawn Jackson Blatner. Program dietetyczny zakłada stopniowe ograniczenie mięsa na rzecz zdrowszych produktów, przede wszystkim tofu, soczewicy, grochu, fasoli, nasion, orzechów, produktów pełnoziarnistych, nabiału, warzyw i owoców oraz słodzików pochodzenia naturalnego. Fleksitarianie powinni dbać o odpowiednią podaż białka. Jego najlepszym źródłem są rośliny strączkowe. Znajduje się w nich nie tylko białko, ale również witaminy z grupy B i nienasycone kwasy tłuszczowe, wapń, potas i magnez.

Fleksitarianizm, czyli jedna z najpopularniejszych diet w 2023 roku, dobroczynnie oddziałuje na cały organizm. Ograniczenie mięsa na rzecz zdrowego, roślinnego pokarmu wspiera układ krążenia, zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy i nowotworów. Przejście na „elastyczny wegetarianizm” polecane jest również osobom dążącym do szczupłej linii.

NOWA DIETA: 2023 ROK POD ZNAKIEM TROSKI O CIAŁO I PLANETĘ

Z każdym kolejnym rokiem pojawiają się nowe rodzaje diet będące odpowiedzią na zmieniające się potrzeby społeczeństwa. Ciekawą nowością, która zyskała uznanie dietetyków i lekarzy, jest dieta planetarna. Cel jej twórców był ściśle określony: stworzyć model żywienia ograniczający produkty pochodzenia zwierzęcego. Twórcy diety kładą nacisk na wyeliminowanie przede wszystkim czerwonego mięsa, którego produkcja pozostawia duży ślad węglowy i przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych.

Popularna w 2023 roku dieta jest dobra dla ludzkiego organizmu i planety. Głównym źródłem białka w diecie planetarnej są strączki i inne produkty roślinne. Ważnym składnikiem menu są ryby dostarczające kwasów tłuszczowych omega-3 (należy jeść je nawet kilka razy w tygodniu). Kolejnym istotnym założeniem diety planetarnej jest ograniczenie spożywanego cukru o 50%. Badania przeprowadzone nad nowym modelem żywienia są obiecujące. Według szacunków, masowe przejście na planetary health diet mogłoby uchronić aż 11 milionów osób przed przedwczesną śmiercią spowodowaną chorobami cywilizacyjnymi i niewłaściwym odżywianiem oraz w dużym stopniu zahamować degradację klimatu.

DIETA Z NISKIM INDEKSEM GLIKEMICZNYM

Na liście najzdrowszych diet świata nie mogło zabraknąć programu opartego na spożywaniu posiłków z niskim indeksem glikemicznym. Dieta szczególnie polecana jest osobom borykającym się z nadwagą, cierpiącym na cukrzycę lub insulinooporność. Do „dozwolonych” produktów w popularnej diecie należy pokarm z niskim indeksem glikemicznym (poniżej 55), który nie powoduje nagłego wzrostu poziomu glukozy we krwi. Wyróżniamy tu przede wszystkim nieoczyszczone produkty zbożowe, większość warzyw (oprócz ziemniaków, dyni, batatów) i niektóre owoce. Osoby kontrolujące gospodarkę cukrowo-insulinową mogą bezpiecznie spożywać produkty pozbawione węglowodanów, czyli mięso, ryby oraz sery podpuszczkowe.

NAJZDROWSZA DIETA ŚWIATA: METODY OPRACOWANE PRZEZ DR EWĘ DĄBROWSKĄ

Niezmiennie od wielu lat w rankingach najpopularniejszych diet wysokie miejsce zajmuje dieta dr Ewy Dąbrowskiej. Nie inaczej jest w tym roku! Post warzywno-owocowy uznawany jest za dietę leczniczą. Intensywna utrata kilogramów jest w tym przypadku „efektem ubocznym”. Rewolucyjny program opracowany przez dr Dąbrowską, wybitnego specjalistę i wieloletniego pracownika Akademii Medycznej w Gdańsku, jest remedium na choroby cywilizacyjne. Dieta opiera się na całkowitym wyeliminowaniu produktów przetworzonych, soli, alkoholu, cukru. Zamiast nich wprowadzane są surowe warzywa i owoce, zupy bez zbędnych dodatków, koktajle i zioła. Efekty kuracji są zadziwiające: redukcja kilogramów, usunięcie toksyn z organizmu, aktywacja naturalnej zdolności do samoregeneracji, odmłodzenie komórek i cofnięcie objawów różnych chorób to tylko część z nich.

Wprowadzenie restrykcyjnej diety jest nie lada wyzwaniem. Aby kuracja przyniosła długofalowe skutki, konieczna jest gruntowna zmiana swojego stylu życia. Nie jesteś osamotniony w walce o zdrowie, idealną linię i odzyskanie sił witalnych. Z myślą o osobach pragnących uzdrowić swój organizm, spalić tkankę tłuszczową, wypracować zdrowe nawyki i poszerzyć swoją wiedzę z zakresu zdrowego stylu życia powstał ośrodek organizujący turnusy z dietą dr Dąbrowskiej. Ułańska Zagroda jest certyfikowanym ośrodkiem oferującym turnusy 7- i 14-dniowe. Pobyt w malowniczej wsi Załom jest okazją do całkowitej zmiany swojego życia, poznania tajników postu warzywnego, odpoczynku i nawiązania nowych znajomości. Goście odwiedzający urokliwy dworek otoczeni są opieką lekarzy, dietetyków, fizjoterapeutów i animatorów. Terminy i cennik turnusów znajdziesz na naszej stronie.

Zostaw komentarz

Preferencje prywatności
Kiedy odwiedzasz naszą stronę, może ona przechowywać przez Twoją przeglądarkę informacje z określonych usług, zazwyczaj w postaci plików cookies. Tutaj możesz zmienić swoje preferencje dotyczące prywatności. Należy pamiętać, że zablokowanie niektórych rodzajów plików cookie może mieć wpływ na korzystanie z naszej witryny i oferowanych przez nas usług.